پاورپوینت کامل و جامع با عنوان کارگاه اتومکانیک (آشنایی با قطعات سازنده خودرو) در 150 اسلاید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان کارگاه اتومکانیک (آشنایی با قطعات سازنده خودرو) در 150 اسلاید

خودرو (به انگلیسی: car) یا ماشین یا اتومبیل و به فارسی افغانستان «موتَر» به وسیله نقلیه چرخداری گفته می‌شود که موتور خود را حمل می‌کند این بدین معنی است که خودرو بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی ماشینی خود، قادر به حرکت است.

دید کلی

اصولاً برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان واژهٔ خودرو را بکار برد. لیکن کاربرد این واژه در زبان ما دارای محدوده مشخصی است که معمولاً به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. با این نگاه خودرو گونه‌ای وسیله موتوری چرخ‌دار است، که نخستین سازندگان آن را با هدف حمل‌ونقل سرنشینان در جاده‌ها طراحی نمودند. از نخستین تعاریف مخترعان اولیه اتومبیل، اینگونه استنباط می‌شود، که هدف آنها از استفاده چهار چرخ در طراحی اتومبیل‌های نخستین، انتقال یک تا هشت نفر بوده است.

ساختمان خودروها

هر خودرو را می‌توان به هفت بخش کلی تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

۱- سیستم مولد قدرت (موتور): در این واحد که انرژی شیمیایی بنزین به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود حرارت ناشی از سوختن هیدروکربن‌ها با بالاتر از ۷۰۰درجهٔ سانتیگراد می‌رسدکه به علت بازده مفید سیستم از هر ۴ قسمت حرارت تولید شده۱ قسمت به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شدو بقیه به صورت هوای گرم یا دودهای حاصل از احتراق از موتور خارج می‌شود در یک موتور در حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ قطعهٔ متحرک وجود دارد که همه نیاز به روغن کاری دارند با توجه به درست کار کردن سیستم روغنکاری ولی باز هم عمر مفید یک خودرو ۸ سال کار یا پیمودن۱۵۰۰۰۰کیلومترمسافت است. در حقیقت، عملکرد موتور چهار مرحله است که به اختصار به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 • در مرحله اول، سوپاپ ورود هوا باز شده و با حرکت رو به پایین پیستون، مخلوط هوا و سوخت وارد سیلندر می‌شود.
 • در این مرحله، سوپاپ‌ها بسته شده و با حرکت رو به بالای پیستون، مخلوط هوا و سوخت به شدت فشرده می‌شود.
 • وقتی که پیستون به بالاترین سطح خود رسید، با جرقه زدن شمع، احتراق انجام می‌شود و نیروی حاصل از احتراق، پیستون را با فشار بسیار بالا به پایین هدایت می‌کند.
 • ۴. در مرحله آخر نیز سوپاپ خروجی باز شده و با حرکت رو به بالای پیستون، تمامی گازهای حاصل از احتراق، از سیلندر خارج می‌شوند. این چرخه چهار مرحله‌ای، به سرعت در موتور تکرار شده وموتور روشن می‌شود. گفتنی است، در خودروها، برای افزایش توان خروجی، از موتورهای ۴، ۶، ۸، یا ۱۲ سیلندر استفاده می‌شود. در این فیلم کوتاه شما می‌توانید به‌خوبی با مطالب بالا آشنا شوید.

  ۲- سیستم انتقال قدرت:این مجموعه وظیفه دارد قدرت تولیدی موتور را به چرخها انتقال دهد که شامل جعبه دنده یا مبدل گشتاور و سرعت، و کلاچ می‌باشد.

  ۳- سیستم تعلیق و فنر بندی:در اتومبیل‌های جدید دستگاه فنر بندی در هر دقیقه بیش از ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰بار نوسان می‌کند تا اتاق و شاسی، سرنشینان را در معرض ضربه‌های ناشی از ناهمواری‌ها ی جاده قرار ندهد.

  ۴- سیستم چرخ بندی و ترمزها:به طور متوسط در هر ۹۰۰۰۰کیلومتر مسافت پیموده شده یا هر شش سال کار خودرو هر چرخ حدود ۹۵ میلیون بار چرخش می‌کند.

  ۵- سیستم بدنه و شاسی:بدنهٔ خودرهای جدید طوری ساخته می‌شود که بتواند تمامی قطعات را نگهداری کند در هر بدنهٔ خودرو حدود ۴۰متر مربع ورق فولادی به کار می‌رود که ضخامت آن۴/۰ تا ۲/۱می‌باشد.

  ۶- سیستم هدایت و فرمان:نیروی متوسطی که لازم است تا بتوا خودرو را در یک پیچ معمولی هدایت کرد بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم می‌باشد ولی سیستم‌های جدید فرمان ای نیرو را به حدود ۳۰گرم کاهش داده‌است.

  ۷- سیستم برق‌رسانی:از باتری‌های ۲۴٬۱۲٬۶ ولتی برای راه‌اندازی و روشن کردن موتور استفاده می‌شود سیستم جرقه زنی را تا ۳۰۰۰۰ولت افزایش داده برای جرقه زنی موتور آماده می‌کند در این گروه همچنین چراغهای روشنایی و علایم و برف پاکن‌ها و بخاری و دیگر وسایل الکتریکی نصب شده‌است.

  فهرست مطالب:

  مقدمه

  آشنایی با قسمتهای تشکیل دهنده خودرو

  موتور

  موتور از نظر کارکرد

  موتورهای دو زمانه بنزینی

  موتورهای چهار زمانه بنزینی

  عمل تنفس

  عمل تراکم

  انفجار

  خروج دود

  موتورهای چهار زمانه دیزلی

  کاربرد موتور دیزل در خودروها

  قسمت های اصلی یک موتور

  بلوک سیلندر

  وظایف دسته موتور

  جنس بلوک سیلندر

  انواع بلوک سیلندر

  بوش تر

  بوش خشک

  وظایف سیلندر

  مشخصات سیلندر

  معایبی که در سیلندر به وجود می آید

  سرسیلندر و واشر سرسیلندر

  متعلقات سرسیلندر

  انواع سرسیلندر

  عیوب سرسیلندر

  جنس واشر سرسیلندر

  عیوب واشر سرسیلندر

  کارتر و میلنگ

  ساختمان میلنگ

  و...

  دستگاه سوخت رسانی

  باک

  پدال گاز

  پمپ بنزین

  کاربراتور

  انواع کاربراتور

  صافی هوا و لوله های ارتباطی

  انژکتور

  و...

  دستگاه تولید برق

  باتری

  تشخیص قطب های باتری

  نگهداری باتری

  اسید باتری

  مدار جرقه زنی

  اصول کار مدار جرقه زنی

  سوییچ

  کویل و ساختمان آن

  و...

  سیستم خنک کننده

  انواع سیستم خنک کننده

  ویژگی های سیستم خنک کننده

  سیستم خنک کننده آبی

  رادیاتور

  انواع رادیاتور

  ترموستات

  انواع ترموستات

  واترپمپ

  پروانه خنک کن

  مایع ضدیخ

  و...

  دستگاه روغن کاری

  قطعات دستگاه روغنکاری

  فشارسنج روغن

  صافی پمپ روغن

  صافی روغن

  کانالهای روغن

  روغن موتور

  مخزن روغن

  وظایف روغن

  و...

  دستگاه انتقال نیرو

  کلاچ

  وظایف کلاچ

  اجزای کلاچ

  جعبه دنده

  انواع جعبه دنده

  میل گاردان

  دیفرانسیل

  و...

  دستگاه هدایت

  اجزای تشکیل دهنده دستگاه هدایت

  سیستم ترمز

  قطعات تشکیل دهنده ترمز

  ترمز دستی

  و...


  اتومکانیک

  گیربکس

  موتور

  کویل

  باتری

  سیلندر

  کاربراتور

  انژکتور

  پیستون

  رادیاتور

  روغن

  پمپ

  کلاچ

  دیفرانسیل

  ترمز

  مقاله

  پاورپوینت

  فایل فلش

  کارآموزی

  گزارش تخصصی

  کارورزی

  اقدام پژوهی

  درس پژوهی

  جزوه

  خلاصه

  نمونه سوال


  مقاله کوتاه انگلیسی فرهنگ

  دانلود مقاله کوتاه انگلیسی فرهنگ، در قالب word و در 6 صفحه، قابل ویرایش، شامل: متن انگلیسی سوالات ترجمه لغات ترجمه متن انگلیسی توضیحات: همراه با ترجمه فارسی متن و لغات که حاوی 10 سوال انگلیسی از داخل متن می باشد. این مقاله همراه با ترجمه لغات سخت مقا مقاله انگلیسی درباره فرهنگ,ترجمه مقاله انگلیسی درباره فرهنگ,مقاله انگلیسی ترجمه شده درباره فرهنگ,دانلود مقاله انگلیسی درباره فرهنگ,دانلود ترجمه مقاله انگلیسی درباره فرهنگ,دانلود مقاله انگلیسی ترجمه شده درباره فرهنگ,ترجمه مقاله فرهنگ,مقاله ترجم,,,

  کد روش نصف کردن برای حل معادلات غیرخطی در متلب

  دانلود کد روش نصف کردن برای حل معادلات غیرخطی در متلب، توضیحات: روش نصف کردن (Bisection Method)، یک روش همگرا برای حل معادلات غیرخطی است. این روش همواره همگرا بوده و در صورتی که در بازه مورد نظر، ریشه ای برای معادله موجود باشد، آن را بدست می آورد. تی کد روش نصف کردن برای حل معادلات غیرخطی در متلب,کد روش نصف کردن در متلب,حل معادلات غیرخطی در متلب,کد حل معادلات غیرخطی در متلب,دانلود کد متلب,کد روش نصف کردن در نرم افزار متلب,دانلود کد روش نصف کردن در متلب,کد رایگان روش نصف کردن

  تحقیق آشنایی با مکانیک خودرو (کوپلینگ، کلاچ، ترمز و فلای ویل)

  دانلود تحقیق با موضوع آشنایی با مکانیک خودرو (کوپلینگ، کلاچ، ترمز و فلای ویل)، در قالب word و در 74 صفحه، قابل ویرایش، شامل: بخش اول: فصل اول: كوپلينگ فصل دوم: كلاچ فصل سوم: ترمز فصل چهارم: فلاي ويل فصل پنجم: معرفی کتاب/ نرم افزار/ سایت بخش دوم: مقال مکانیک خودرو,مکانیک خودرو pdf,مکانیک خودرو پراید,مکانیک خودرو خود باشید,تحقیق مکانیک خودرو,مقاله مکانیک خودرو,پاورپوینت مکانیک خودرو,پایان نامه مکانیک خودرو,آشنایی با مکانیک خودرو,معرفی مکانیک خودرو,مکانیک خودرو چیست

  تحقیق پياده‌ سازي سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات (HIS) فعالیت های بیمارستان

  دانلود تحقیق با موضوع پياده‌ سازي سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات (HIS) فعالیت های بیمارستان، در قالب word و در 138 صفحه، قابل ویرایش. چکیده تحقیق: HIS به معناي پياده‌ سازي سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات لازم براي مديريت تمامي فعاليت‌ هاي مربوط به سلامت، سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات,سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات his,سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات بیمارستان,پروژه سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات,تحقیق سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات,پروژه سيستم يكپارچه‌ توليد اطلاعات بیمارستان,سیستم his بیمارستان

  اکسل فهرست بهای راه و باند 96

  دانلود اکسل فهرست بهای راه و باند 96، در قالب xls و قابل ویرایش. اکسل فهرست بهای راه و باند,اکسل فهرست بهای راه و باند 96,دانلود اکسل فهرست بهای راه و باند,دانلود اکسل فهرست بهای راه و باند 96,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای راه و باند,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای راه و باند 96,اکسل رایگان فهرست بهای راه و با

  اکسل فهرست بهای مکانیک 96

  دانلود اکسل فهرست بهای مکانیک 96، در قالب xls و قابل ویرایش. اکسل فهرست بهای مکانیک,اکسل فهرست بهای مکانیک 96,دانلود اکسل فهرست بهای مکانیک,دانلود اکسل فهرست بهای مکانیک 96,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای مکانیک,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای مکانیک 96,اکسل رایگان فهرست بهای مکانیک

  اکسل فهرست بهای برق 96

  دانلود اکسل فهرست بهای برق 96، در قالب xls و قابل ویرایش. اکسل فهرست بهای برق,اکسل فهرست بهای برق 96,دانلود اکسل فهرست بهای برق,دانلود اکسل فهرست بهای برق 96,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای برق,دانلود رایگان اکسل فهرست بهای برق 96,اکسل رایگان فهرست بهای برق,دانلود اکسل رایگان فهرست بهای برق